Okrasné dreviny
Katalóg chorôb a škodcov » Okrasné dreviny
Nosánik ryhovaný patrí medzi chrobáky nazvaných nosatci. Spoznáte ich podľa dlhého "nosa" na, ktorom majú tykadlá. Nosatci majú rôznu veľkosť od milimetra po centimeter. Nosánik ryhovaný patrí medzi väčších nosánikv, jeho veľkosť je okolo 0,8-1cm. Pomerne bežne sa s ním stretáva skoro každý záhradkár, alebo pestovateľ, je to totiž veľmi obávaný škodca. Ako vyzerá však vie málokto, nosániky sú cez deň prakticky neviditeľní a vedia sa veľmi dobre skrývať. Keď už na chrobáka náhodou narazíte, padá na zem a robí mŕtveho. Neverte mu ani trochu, mŕtvy nie je, a len tak nebude. Napádajú rododendrony, cyklámeny, kamélie, begónie, fuchsie, ale i napríklad jahody a iné rastliny.
Šupináčiky sú chrobáky patriace do čeľade nosáčikovitých. Majú nosovito pretiahnutú prednú časť hlavy a povrch tela majú pokrytý šupinkami, ktoré dodávajú jednotlivým druhom charakteristické sfarbenie. Šupináčiky prezimujú v štádiu dospelcov v pôde. Na jar nalietavajú na ovocné alebo okrasné dreviny a najprv ožierajú púčiky, neskôr z okrajov listov vyžierajú drobné výkrojky. Po tomto úživnom žere sa pária a samičky nakladú vajíčka do pôdy. Vyliahnuté larvy sa živia korienkami rôznych rastlín. Keďže šupináčiky majú len jednu generáciu za rok, ovocné a okrasné dreviny poškodzujú len v jarných mesiacoch. Na ovocných drevinách najčastejšie škodí hnedo sfarbený šupináčik obyčajný (Phyllobius oblongus), na ružiach kovovozelený šupináčik hodvábny (Polydrosus sericeus).
Spriadač americký (Hyphantria cunea) sa vyskytuje iba v najteplejších oblastiach Slovenska a za rok máva dve generácie. Prezimuje v štádiu kukiel v rôznych úkrytoch. Motýle prvej generácie sa roja v máji a samičky kladú vajíčka vo veľkých skupinách na spodnú stranu listov. Vyliahnuté húsenice sa spočiatku zdržujú pohromade a pod ochranou hustej pavučiny skeletujú listy. Neskôr sa rozliezajú a často spôsobujú holožery na napadnutých stromoch. Druhá generácia motýľov sa rojí koncom júla a v auguste. Táto generácia je početnejšia, preto môže napáchať väčšie škody. Z ovocných drevín najčastejšie poškodzuje orechy, jablone, čerešne, slivky, moruše, z ostatných listnatých drevín javorovec jaseňolistý (javor mlieč) a bazu.