• Slovensky
  • Česky
Zákaznícka linka 0915 / 420 295

Kohútik pestrý

Kohútik pestrýKohútik pestrý

Charakteristika škodcu

Kohútik pestrý je rozšírený škodca obilnín v Európe a na Strednom východe. Tento hmyz sa je veľmi početný na poliach obilnín a jeho larvy sú schopné poškodením listových pletív zredukovať produkciu zrna. Na obilninách škodia larvy aj imága kohútika. Najviac poškodzujú klíčiace rastliny a tiež nové prírastky na starších rastlinách. Larva denne skonzumuje 1 - 3 násobok svojej hmotnosti. Keďže larvy žerú oveľa viac a zriedka sa presúvajú z rastliny na rastlinu, ich poškodenie je výraznejšie ako poškodenie spôsobené imágami. Klíčiace rastliny v štádiu jedného listu sú často zničené jednou larvou.

Symptómy

Larvy aj imága sa živia na listoch a vyžierajú pletivo medzi listovými žilkami. Imágo vyžiera v liste pozdĺžne otvory, kým larva sa živí len na jeho povrchu. Imágo prehryzie list a vyžiera v ňom otvory, ale larva sa živí na vrchnej strane listu a necháva spodnú pokožku listu nepoškodenú, čo dáva požerkom okienkový vzhľad. Larvy poškodzujú najmä zástavový list, začínajú na jeho špičke a posúvajú sa smerom k báze. Pri intenzívnom poškodení listy zbelejú a rastlina vyzerá ako po poškodení mrazom.

Možnosti ochrany

Aplikácia insekticídov je veľmi účinná. Postrek potrebné aplikovať, ak je zistený v priemere jeden jedinec na dva listy a defoliácia prevyšuje 15%.

Odporúčané prípravky
PYRINEX 48 EC
Postrekový insekticídny prípravok v úprave emulgovateľného koncentrátu na ničenie škodlivého cicavého a žravého hmyzu na rastlinách.
Balenie:
LACNÉ POSTREKY | FIRMBOX, Brnianska 2343/153 | 911 05 Trenčín, Slovenská republika | e-mail: kontakt@lacnepostreky.sk | tel.: +421 915 / 420 295
Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.
Katalóg chorôb a škodcov
Tento eshop používa ku skvalitneniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookies. Používaním tohto eshopu s tým súhlasíte.