0915 / 420 295 | PO - PI 8:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0,00 €

Menu

Kohútik pestrý

Katalóg chorôb a škodcov » Obilniny » Kohútik pestrý
Kohútik pestrýKohútik pestrý

Charakteristika škodcu

Kohútik pestrý je rozšírený škodca obilnín v Európe a na Strednom východe. Tento hmyz sa je veľmi početný na poliach obilnín a jeho larvy sú schopné poškodením listových pletív zredukovať produkciu zrna. Na obilninách škodia larvy aj imága kohútika. Najviac poškodzujú klíčiace rastliny a tiež nové prírastky na starších rastlinách. Larva denne skonzumuje 1 - 3 násobok svojej hmotnosti. Keďže larvy žerú oveľa viac a zriedka sa presúvajú z rastliny na rastlinu, ich poškodenie je výraznejšie ako poškodenie spôsobené imágami. Klíčiace rastliny v štádiu jedného listu sú často zničené jednou larvou.

Symptómy

Larvy aj imága sa živia na listoch a vyžierajú pletivo medzi listovými žilkami. Imágo vyžiera v liste pozdĺžne otvory, kým larva sa živí len na jeho povrchu. Imágo prehryzie list a vyžiera v ňom otvory, ale larva sa živí na vrchnej strane listu a necháva spodnú pokožku listu nepoškodenú, čo dáva požerkom okienkový vzhľad. Larvy poškodzujú najmä zástavový list, začínajú na jeho špičke a posúvajú sa smerom k báze. Pri intenzívnom poškodení listy zbelejú a rastlina vyzerá ako po poškodení mrazom.

Možnosti ochrany

Aplikácia insekticídov je veľmi účinná. Postrek potrebné aplikovať, ak je zistený v priemere jeden jedinec na dva listy a defoliácia prevyšuje 15%.

Odporúčané prípravky

Skladom u dodávateľa
Pyrinex 48 ec
134,59 €
 ks
Postrekový insekticídny prípravok v úprave emulgovateľného koncentrátu na ničenie škodlivého cicavého a žravého hmyzu na rastlinách.

Tento eshop používa ku skvalitneniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookies. Používaním tohto eshopu s tým súhlasíte.