• Slovensky
  • Česky
Zákaznícka linka 0915 / 420 295

Mora bavlníková

Mora bavlníkováMora bavlníková

Charakteristika škodcu

Mora bavlníková je jedným z najvýznamnejším škodcov kukurice. V súčasnosti sa rozširuje najmä kvôli globálnemu otepľovaniu. Mora bavlníková je typický migrujúci motýľ. Imága sa vyskytujú v tých oblastiach Európy, kde húsenice nachádzajú kvitnúce rastliny. Škodca prezimuje v južnom Stredomorí, ale v lete sa vyskytuje vo všetkých oblastiach Európy. Húsenice poškodzujú šúľky kukurice a živia sa "vlasmi" a zrnami. Pri produkcii cukrovej kukurice je prítomnosť lariev v šúľkoch vážnym problémom. Škodcovia kontaminujú šúľky fekálnymi výlučkami. Priama škodlivosť spôsobená žerom húseníc je dôležitá, ale oveľa väčšia je nepriama škodlivosť spôsobená kvalitatívnymi problémami a poškodením šúľkov. Tento škodca má niekoľko generácií za rok a kukuricu napáda počas celej vegetačnej doby.

Symptómy

Špička šúľku, listy pokrývajúce šúľok a zrná sú nepravidelne ohryzené. V blízkosti poškodených miest sa nachádza trus húsenice. Zriedka bývajú napádané aj ostatné časti šúľku. Húsenice tiež spôsobujú diery v listoch pokrývajúce šúľok.

Popis škodcu

Imága sú 1,2 až 2,0 cm dlhé motýle, s rozpätím krídel 2,5 až 3 cm. Krídla nemajú charakteristickú farbu, ale spodné krídla majú svetlohnedé bodky na spodnej strane. Húsenice sú rôzne sfarbené, môžu byť zelené, hnedé, purpurové. Hlava húseníc je typicky zaguľatená.

 

Odporúčané prípravky
*****
INTEGRO
Selektívny insekticíd pre základnú ochranu ovocných drevín, viniča proti larvám motýľov, najmä obaľovačom, podkopáčikom, piadivkám a pod.
Balenie:
PYRINEX SUPREME
Insekticídny prípravok s kontaktným a požerovým účinkom voči cicavým a žravým škodcom v repke olejnej, kukurici, slnečnici a cukrovej repe v novej ZW formulácii t.j. zmesi suspenzných kapsúl (CS) a emulgovateľného koncentrátu (EW).
Balenie:
LACNÉ POSTREKY | FIRMBOX, Brnianska 2343/153 | 911 05 Trenčín, Slovenská republika | e-mail: kontakt@lacnepostreky.sk | tel.: +421 915 / 420 295
Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.
Katalóg chorôb a škodcov
Tento eshop používa ku skvalitneniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookies. Používaním tohto eshopu s tým súhlasíte.