0915 / 420 295 | PO - PI 8:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0,00 €

Menu

Pestovanie cesnaku

Pestovanie cesnakuPestovanie cesnaku

Príprava pozemku

Nie je vhodné na jednom mieste pestovať cesnak opakovane každý rok a to z dôvodu, že hrozí nielen únava pôdy a postupné zníženie výnosov, ale predovšetkým zamorenie pôdy chorobami a škodcami. Optimálny odstup medzi pestovaním cesnaku na rovnakom pozemku je 4 roky. Pozemok pre cesnak by nemal byť premočený a mal by byť na slnečnom mieste. Možno ho úspešne pestovať ako na piesočnatých, tak aj na ťažkých pôdach. Ak sa rozhodneme cesnak vysadiť na pozemok, kde bola predtým lúka alebo trávnik, je potrebné vykonať orbu už 4 mesiace pred výsadbou cesnaku. Ak sa na lúke vyskytujú ťažko zničiteľné vytrvalé buriny ako pýr, pichliač alebo žihľavy, je vhodné pred orbou pozemok postriekať totálnym herbicídom. Cesnak taktiež nemá rád priame hnojenie čerstvým hnojom, zároveň je však pomerne náročný na obsah živín v pôde. Pred výsadbou možno na pozemok aplikovať odležaný hnoj za predpokladu, že bude dobre rovnomerne premiešaný s ornicou. Ďalej je možné hnojiť kompostom, močovkou alebo použiť zelené hnojenie. Z priemyselných hnojív je možné použiť kombinované hnojivá s obsahom síry. Cesnak nemá rád chlór, preto je potrebné vyberať hnojivo s jeho nízkym obsahom. Prednosť majú hnojivá s draslíkom vo forme síranu draselného (síru potrebuje cesnak pre tvorbu silíc). Odporučiť teda môžeme Cererit, naopak menej vhodné je NPK, ktoré obsahuje draslík vo forme chloridu draselného.

Výber odrôd

V ponuke na trhu sú odrody veľmi skoré, poloskoré i neskoré. Najskoršou odrodou je Bjetin, ktorá sa zberá už začiatkom júla. Z nepaličiaku je to potom odroda Anton, ktorá sa zberá len o pár dní neskôr ako Bjetin. Naopak najneskoršou sú odrody Benátčan, Japo II a Mirka, ktoré sa zberajú až koncom júla alebo začiatkom augusta. Do polôh s nadmorskou výškou nad 400 m. n. m. Sú z nepaličiaku vhodné odrody Japo II a Benátčan, z paličiaku možno v týchto oblastiach spoľahlivo pestovať odrodu Bjetin. Cesnak všeobecne nemá rád vysokú hladinu spodnej vody (cca 30 cm pod povrchom). Tieto podmienky najlepšie znáša odroda Vekan a Lukan.

Sadbový materiál

Pri výsadbe je možné použiť strúčiky všetkých veľkostí. V dobrých podmienkach môžu aj z malých strúčikov narásť cibule porovnateľnej veľkosti s cibuľami rastlín zo strúčikov veľkých. V suchších oblastiach je lepšie používať strúčiky väčšie, ktoré majú rýchlejší štart a rastlina tak môže na jar lepšie využiť zásoby zimnej vlahy. Pred výsadbou je potrebná cibule rozdeliť na strúčiky. Pri tejto činnosti môže dochádzať k odstráneniu krycej šupiny strúčika (olúpanie strúčika), čo však nie je na závadu. Aj olúpané strúčiky je možné bez problémov vysádzať. Úmyselné lúpanie strúčikov pred výsadbou nemá žiadny zmysel.
Z prípravkov na morenie sadby odporúčame Sulku, ktorá síce takmer neúčinkuje na háďatko, ale veľmi dobre pôsobí proti veľmi rozšírenému roztoču vlnovníku cesnakovému (Aceria tulipe), ktorý spôsobuje tzv. vyšeptávánie cesnaku. V prípade morenia sulkou odporúčame sadbu rozdeliť na strúčiky už začiatkom septembra a namočiť ich na 2-3 hodiny v 5% roztoku Sulky (250 ml na 5 l vody). Potom musí sadba čo najrýchlejšie (cca do 12 hodín) oschnúť. Takto pripravená sadba sa následne uskladní na suchom vetranom mieste až do doby výsadby (koniec novembra až začiatok decembra). Roztok sulky nemožno používať opakovane. Ďalej odporúčame pred výsadbou strúčiky na 1-2 hodiny namočiť do vlažnej vody. Tým strúčik rýchlejšie aktivuje svoje obranné mechanizmy. Po uschnutí strúčikov je nutné ihneď začať s výsadbou.

Výsadba

Ozimné odrody by sa mali sadiť čo najneskôr, tj. koncom novembra alebo v decembri v závislosti od počasia a od polohy pestovateľského pozemku. Teplota pôdy by v čase výsadby mala trvale klesnúť pod 9 °C. Je to predovšetkým kvôli prevencii proti hubovej chorobe Fusarium, ktorá pri tejto teplote nie je v pôde aktívna. Jarné odrody možno vysádzať od jesene až do jari. Z jesennej výsadby však zvyčajne býva vyšší výnos, bez zníženia skladovateľnosti zberaného cesnaku. Prevenciou proti napadnutiu fúzavky cesnakovej je výsadba až začiatkom marca. Neskoršia výsadba už môže negatívne ovplyvniť výnos. Pre jarnú výsadbu sú vhodné odrody Japo II, Benátčan, Matin a Mirka. Ak sú na jar vysadené ozimné odrody, väčšinou je nutné počítať s oneskoreným zberom, u paličiaka navyše často dochádza k tomu, že sa vytvorí iba jednostrúžiková cibuľa s horšou skladovateľnosťou.

Vzdialenosť riadkov sa volí podľa spôsobu následného obrábania tak, aby mohol byť pozemok udržovaný v nezaburinenom stave a priestor medzi riadkami ľahko v prípade potreby prekyprovaný. Zvyčajne sa volí vzdialenosť 25-50 (ale aj 60) cm. Vzdialenosť rastlín medzi riadkami postačí 8-15 cm v závislosti na odrode a zvolenej vzdialenosti riadkov. Strúčik by mal byť zasadený dostatočne hlboko. Ideálne by mala zostať nad zasadeným strúčikom 6-10cm vrstva pôdy. Čím je cesnak vysadený hlbšie, tým je počas následnej vegetácie menej rastlina vystavené stresu z výkyvou teplôt a vlhkosti. Pri voľbe hĺbky výsadby sa však musí brať do úvahy spôsob zberu rastlín zo zeme.

Práce počas vegetácie

Fúzavka cesnaková je mucha, ktorá na jar nalietava na pozemok s cesnakom, kde kladie vajíčka nielen ku vzídenému cesnaku, ale aj k rastlinám doteraz nevyrašeným. Larvy fúzavky cesnakovej následne rastliny poškodzujú. Veľmi spoľahlivou ochranou cesnaku proti fúzavke cesnakovej je prikrytie pozemku bielou netkanou textíliou ešte pred náletom tejto muchy, najlepšie už v priebehu zimy. Z chemických prípravkov možno proti fúzavke cesnakovej použiť Karate Zeon 5 CS (0,6 l / ha, 0,1%), Reldan 22 (1,2 l / ha, 0,2%). Tieto prípravky sa prvýkrát aplikujú ihneď, ako teplota vzduchu dosiahne po tri dni 10 stupňov Celzia (väčšinou v marci), druhýkrát za 14 dní po prvom ošetrení.

Priestor medzi riadkami sa udržuje v nezaburinenom stave pomocou plečky, odburiňovanie riadkov sa potom robí ručne.Z herbicídov sa dá do cesnaku použiť napr. Stomp 330 EC. Je však nutné brať do úvahy, že herbicídy znižujú výnosy cesnaku.

Žltnúce špičky najstarších listov cesnaku poukazujú na nedostatočný príjem dusíka. Ak je pôda chudobná na dusík, možno porast prihnojiť v troch dávkach liadkom vápenatým (15,5% N) v množstve 100 kg / ha (10 g / m2). Žltnutie špičiek však nemusí znamenať, že dusík v pôde nie je, často sa stáva, že ho len nie je schopná rastlina prijímať. To je spôsobené napr. veľkými výkyvmi teplôt, nedostatkom alebo nadbytkom vody, príliš nízkymi alebo vysokými teplotami. Potom pomôže prihnojenie na list. K tomuto účelu je vhodný 5% roztok rozpustenej granulovanej močoviny alebo aj obyčajný Kristalon. Hnojenie na list je nutné vykonávať vždy večer, na svetle totiž aplikovaný dusík uniká do vzduchu.

Potrebu vody u cesnaku prirovnávajú k potrebe vody koreňovej zeleniny, ako je mrkva či petržlen. Zvýšenú potrebu vody má potom cesnak v období od polovice mája do začiatku júna. Pri nedostatku vody v pôde je vhodné zavlažovanie.

Úroda, sušenie a skladovanie cesnaku

Termín zberu je daný predovšetkým odrodou a aktuálnymi podmienkami v danom roku. Predčasný zber môže spôsobiť problémy pri sušení, naopak pri oneskorenom zbere sa cibule začnú otvárať a zberaný cesnak je zle predajný. Výnimkou je paličiak Slavin a nepaličiak Benátčan a Japo II, ktoré mierne oneskorenú úrodu znášajú obstojne. Úroda paličiaku zberáme v čase, keď má ešte 5 dužinatých listov (môžu byť aj žlté, ale dužinaté, nie suché). Počet dužinatých listov totiž priamo súvisí s počtom dužinatých súknic cibule. Úroda nepaličiaku sa zberá v čase, keď vňať cesnaku zo zhruba polovice rastlín ľahne na zem.
Ideálne je sušenie cesnaku aj s vňaťou, kedy sa celé rastliny zavesia na zatienenom dobre vetranom mieste, napr. v kôlni alebo na povale. Cesnak možno sušiť aj bez vňate v tenkej vrstve v debnách alebo na drevenej či hlinenej podlahe. Vhodné sú aj rôzne druhy roštov. Dôležité je predovšetkým dobré prúdenie vzduchu. Nesmie sa sušiť cesnak tesne pod strechou, kde by v horúcich letných dňoch mohlo dôjsť k jeho uvareniu. Miesto skladovania cesnaku by malo byť vzdušné - najlepšie v prievane. Škodí mu príliš vysoká teplota, priame slnečné žiarenie, naopak mu neublíži mierny mráz.

Zdroj (www.cesnek.cz)
 

Odporúčané prípravky
Skladom
*****
Cererit s guánom na cibuľu a cesnak
4,19 €
 ks
Cererit s guánom je bezchloridové granulované hnojivo so stopovými prvkami určené k výžive cibule a cesnaku.
Skladom
*****
Novinka
Clonoplus
5,50 €
 ks
Prípravok zlepšuje kvalitu koreňového systému rastlín, ktorý vedie k lepšej vitalite a prirodzenej obranyschopnosti rastlín.
Skladom
*****
Novinka
Stomp aqua
2,53 €
 ks
Postrekový selektívny, systémovo pôsobiaci listový herbicíd vo forme suspenzie kapsúl v kvapaline na ničenie dvojklíčnolistových a trávovitých burín.
Skladom
*****
Sulka k
2,50 €
 ks
Prípravok vhodný na morenie sadby cesnaku a cibule, pôsobí proti prezimujúcim škodcom, znižuje výskyt kučeravitosti a vhodný na základné hnojenie do pôdy.
Skladom
*****
Sulka-k
3,40 €
 ks
Kvapalný koncentrát na riedenie s vodou určený proti hubovým chorobám a živočíšnym škodcom.
Tento eshop používa ku skvalitneniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookies. Používaním tohto eshopu s tým súhlasíte.