0915 / 420 295 | PO - PI 8:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0,00 €

Menu
Aktuality » Vykynožte premnožené mravce v záhrade raz a navždy!

06.07.2020

Vykynožte premnožené mravce v záhrade raz a navždy!

Mravec na rastline

Mravce dokážu narobiť poriadnu neplechu najmä preto, že “prevážajú” rôznych škodcov ako vošky. Ak vám lozia po listoch zeleniny, prípadne ich máte veľa v trávniku, prečítajte si o základných tipoch, ako ich zneškodniť. 

Ekologická rada 1

Zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:1. Vystriekajte ňou mravenisko, pretože mravce neznášajú pach octu. Ak ich je priveľa, použite neriedený ocot. 

Ekologická rada 2

Rozmixujte pomarančové šupky s teplou vodou a nalejte do aj okolo mraveniska. 

Mravenisko v trávniku

Ekologická rada 3

Zmiešajte a preosejte múku s čiernym mletým korením a škoricou. Sústreďte sa najmä na cestičky, po ktorých mravce v zástupoch lozia. 

Ekologická rada 4

Mravce prenášajú vošky na rastliny

Ďalšou radou je krieda (uhličitan vápenatý) vyrobený z rozomletých vápenatých schránok morských živočíchov. Nasypte ho okolo rastlín, prípadne urobte čiaru cez ich trasy. 

Ďalšie varianty

Môžete skúsiť vínny kameň, klinčekový olej, mastencovú múčku či práškovú síru. Musíte poskúšať, čo sa vám najviac osvedčí, pretože mravce sú veľmi odolné. Pamätajte, že na zneškodnenie mraveniska potrebujete zabiť kráľovnú. Môžete to skúsiť kyselinou boritou v prášku s primiešaným cukrom, medom alebo kukuričným sirupom. Pravidelne kvapkajte 1 - 2 týždne na tieto miesta a uvidíte výsledky.

 

Premnožené mravce v záhrade

Lepiace pásy

Mravce lezú na kvety rastlín

Ak sa neviete zbaviť mravcov na strome, oviňte okolo kmeňa stromu lepiaci pás. Za pár hodín zbadáte, koľko mravcov sa naň chystalo. Lepové pásy na stromy Stromset, ktoré slúžia na odchyt škodlivého lezúceho hmyzu. Zachytí najmä samičky piadiviek, mravce a puklice. Je zložený z ekologicky neškodného polypropylénu. Odporúčame umiestniť pás do výšky pol metra - meter nad zemou. Keď sa budú pásy hemžiť hmyzom, stačí ich vymeniť. Samotná aplikácia trvá pár minút. Lepidlo vďaka svojmu zloženiu nevysychá, avšak pozor, veľmi sa lepí na prsty. Použite preto rukavice.

Domčeky na mravce 

Domčeky na mravce Bros nástraha sa nám osvedčili ako vynikajúci spôsob na dlhodobé odstránenie mravcov zo záhrady. Okrem záhrady ho využijete aj v domácnosti.

Granulát proti mravcom

Mnohí zákazníci si obľubujú účinný Bros granulát proti mravcom s okamžitým účinkom. Rozsypte ho na miestach výskytu mravcov. Vyhubia celú kolóniu aj s kráľovnou. 

 

Kombinácie overené našimi zákazníkmi
Bros granulát proti mravcom je na hladkokmenné stromy veľmi efektívny, ak však máte staršie dreviny, použite ho v kombinácii s Vermifix lepidlom v spreji
Ďalším tipom je skombinovať lepové pásy s nevysýchavým lepom na hmyz Chemstop

 

Chemické prípravky proti mravcom

Mravec a kráľovná na liste rastliny

Máme zrekonštruovaný starý dom, v ktorom sme si nevedeli pomôcť s mravcami. Skúsila som všetko od sódy bikarbóny, kriedy na mravce, cez umytie podláh s roztokom vody a octu, avšak vždy sa po niekoľkých dňoch mravce opäť nasťahovali do domu. Nie som zástancom chemických prostriedkov, avšak jediné, čo mi zabralo bol postrek Deltacaps 50 CS s veľmi rýchlou reakciou s dlhodobým účinkom.

Medzi veľmi predávané výrobky patrí aj univerzálny insekticíd Effect, ktorý vyhubí okrem lezúceho hmyzu aj všetky druhy roztočov. Jeho výhodou je, že nezanecháva škvrny

Môžete použiť aj špeciálnu kriedu na mravce Ferdo Stop

Každý pozná Biolit na ničenie lezúceho hmyzu. Okrem mravcov zneškodní aj ploštice, šváby, švehly, skvory a iný lezúci hmyz. Nastriekajte ho na cesty hmyzu, skryté miesta, do štrbín na stenách a na všetky otvory - okná, dvere a pod. Biolit na mravce vás ochráni po dobu 4 týždňov. 

Ak hľadáte návnady, otrava na mravce Formitox Extra je skvelou voľbou. Dá sa použiť ako kryštalický prášok aj ako vodný roztok. Prášok nasypte na podložku a položte do mieste na predpokladaný výskyt hmyzu. Roztok zase nalejte do plytkých misiek z plastu alebo skla.

Mnoho ľudí nepozná mravčí bufet Loxiran. Jedná sa o doplňovaciu dózu s prírodným insekticídom. Mravce ho milujú, rýchlo ho zanesú do mraveniska, ktoré vykynožia do 1 - 2 týždňov. 

Na našom e-shope Lacné postreky máte k dispozícii veľmi široký sortiment prípravkov proti mravcom. Stačí len vyskúšať ten, ktorý vám sadne najlepšie :)

Autor článku

Mgr. Lenka Krčmáriková

Mgr. Lenka Krčmáriková

Záhradkárstvo je mojím koníčkom už niekoľko rokov. Často mávam dilemu vo výbere vhodného postreku proti škodcom v našej záhrade. S eshopom lacnepostreky.sk som začala spolupracovať v septembri 2019 ako obsahový manager. S mojím tímom hľadáme komplexné odpovede na vaše otázky. Nenašli ste, čo ste hľadali? Ozvite sa mi na poradna@lacnepostreky.sk a možno práve váš problém bude témou ďalšieho blogu.

Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými  

Odporúčané prípravky

Tento eshop používa ku skvalitneniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookies. Používaním tohto eshopu s tým súhlasíte.