06.07.2020 (Aktualizácia článku: 24.07.2024)
Vykynožte premnožené mravce v záhrade raz a navždy!
#Ochrana #Mravce #Mravenisko #VoškyMravce dokážu narobiť poriadnu neplechu v záhrade. Ak vám lozia po listoch zeleniny, prípadne ich máte veľa v trávniku, prečítajte si o základných tipoch, ako ich zneškodniť.
Ako sa zbaviť mravcov ekologicky?
- Zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:1. Vystriekajte ňou mravenisko, pretože mravce neznášajú pach octu. Ak ich je priveľa, použite neriedený ocot.
-
Rozmixujte pomarančové šupky s teplou vodou a nalejte do aj okolo mraveniska.
-
Zmiešajte a preosejte múku s čiernym mletým korením a škoricou. Sústreďte sa najmä na cestičky, po ktorých mravce v zástupoch lozia.
- Môžete skúsiť vínny kameň, klinčekový olej, mastencovú múčku či práškovú síru. Musíte poskúšať, čo sa vám najviac osvedčí, pretože mravce sú veľmi odolné. Pamätajte, že na zneškodnenie mraveniska potrebujete zabiť kráľovnú. Môžete to skúsiť kyselinou boritou v prášku s primiešaným cukrom, medom alebo kukuričným sirupom. Pravidelne kvapkajte 1 - 2 týždne na tieto miesta a uvidíte výsledky.
Borax na mravce
Prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina bóru, sodíka, kyslíka a vody, borax, sa v prírode vyskytuje vo forme minerálu. Nájdeme ho v soľných jazierkach a usadeninách po odparení soľných vôd. Je to biely prášok alebo kryštály ľahko rozpustné vo vode. Je účinný pri odstraňovaní škvŕn a dobre zaberá ako prírodný insekticíd na hmyz, proti švábom aj mravcom. Pôsobí ako prírodný jed, ktorý mravce prenášajú do hniezda, teda zahubia aj kráľovnú.
Ako použiť borax proti mravcom?
Zmiešajte pol šálky cukru s jednou lyžičkou boraxu. Zalejte to teplou vodou (cca pol šálky) a miešajte, kým sa kryštáliky cukru a boraxu nerozpustia. Namočte do zmesi malé bavlnené guličky, ktoré vyložte v blízkosti ciest mravcov, prípadne hniezda. Mravce si sladký jed odnesú do mraveniska.
Krieda na mravce
Ďalšou radou je krieda (uhličitan vápenatý) vyrobená z rozomletých vápenatých schránok morských živočíchov. Rozdrvený uhličitan vápenatý nasypte okolo rastlín, prípadne kriedou urobte čiaru cez ich trasy.
Mravce v kvetináči
Dostali sa vám mravce aj do kvetináčov? Zakročte včas, kým vám nezničia zasadené rastliny. Ak ste si istí, že mraveniesko si mravce nezaložili dnu v kvetináči, a teda sa vo vnútri nenachádza ich kráľovná, stačí len kvetináč premiestniť na iné miesto. Odsledujte si, či z neho mravce odišli. Prípadne povrch zeminy posypte prírodným repelentom, čím mravce odpudíte. Dobre funguje napríklad škorica, citrónová kôra či kávová usadenina.
Ak mravce v kvetináči napriek týmto krokom stále sú, môžete mravce vytopiť. Namočte zasadenú rastlinu na hodinu do vedra s vodou, čím dosiahnete, aby mravce z neho odišli.
Ak si mravce založili v kvetináči svoje mravenisko aj s kráľovnou, najistejšie bude, ak rastlinu opatrne presadíte. Dôkladne ju pri presadení zbavte starej zeminy a zbavte sa jej.
Lietajúce mravce: ako na mravce s krídlami?
Lietajúce mravce môžu na prvý pohľad pôsobiť ako zvláštny úkaz – zrazu sa ich objaví celý roj, lietajú sem a tam, a vyzerá to ako invázia. V skutočnosti ide o prirodzenú súčasť života mravcov, konkrétne o takzvaný svadobný let.
Tieto okrídlené mravce nie sú samostatný druh – sú to obyčajné mravce, len vo forme pohlavne zrelých jedincov, teda kráľovien a samčekov, ktoré sa narodia len raz za rok. V letných mesiacoch, najčastejšie po daždi a počas teplých dní, opustia svoje domáce mraveniská a vydajú sa do vzduchu s jediným cieľom – spáriť sa. Po úspešnom párení samčeky krátko nato hynú a oplodnené samičky si hľadajú miesto, kde založia nové mravenisko.
Kedy proti lietajúcim mravcom zakročiť?
Pre záhradkárov to môže byť len dočasný nepríjemný pohľad – roj lietajúcich mravcov sa zvykne objaviť naraz a po niekoľkých hodinách zmiznú. Problém nastáva, ak si mravce nájdu cestu do skleníkov, fóliovníkov, prípadne priamo do obydlia. Vtedy je vhodné zakročiť.
Pomôcť môžu lepové pasce, ekologické postreky alebo prípravky na báze kyseliny boritej, ktoré narušia fungovanie mraveniska. Dôležité je tiež lokalizovať a zlikvidovať samotné hniezdo, inak sa kolónia bude stále obnovovať.
Lietajúce mravce sú teda signál, že v okolí sa nachádza aktívne mravenisko. Nepredstavujú priame nebezpečenstvo, ale ak sa usadia tam, kde ich nechcete, dokážu narobiť viac škody než úžitku.
Premnožené mravce v záhrade
Ak sa mravcov neviete zbaviť ekologicky, babskými radami, skúste overené prípravky, ktoré záhradkári používajú najčastejšie:.
Mravce na strome
Ak sa neviete zbaviť mravcov na strome, oviňte okolo kmeňa stromu lepiaci pás. Za pár hodín zbadáte, koľko mravcov sa naň chystalo. Lepové pásy na stromy Stromset, ktoré slúžia na odchyt škodlivého lezúceho hmyzu. Zachytí najmä samičky piadiviek, mravce a puklice. Je zložený z ekologicky neškodného polypropylénu. Odporúčame umiestniť pás do výšky pol metra/meter nad zemou. Keď sa budú pásy hemžiť hmyzom, stačí ich vymeniť. Samotná aplikácia trvá pár minút. Lepidlo vďaka svojmu zloženiu nevysychá, avšak pozor, veľmi sa lepí na prsty. Použite preto rukavice.
Mravce na chodníkoch
Domčeky na mravce Bros nástraha sa nám osvedčili ako vynikajúci spôsob na dlhodobé odstránenie mravcov zo záhrady. Okrem záhrady ho využijete aj v domácnosti.
Granulát proti mravcom
Mnohí zákazníci si obľubujú účinný Bros granulát proti mravcom s okamžitým účinkom. Rozsypte ho na miestach výskytu mravcov. Vyhubia celú kolóniu aj s kráľovnou.
Bros granulát proti mravcom je na hladkokmenné stromy veľmi efektívny, ak však máte staršie dreviny, použite ho v kombinácii s Vermifix lepidlom v spreji.
Ďalším tipom je skombinovať lepové pásy s nevysýchavým lepom na hmyz Chemstop.
Chemické prípravky proti mravcom
- Ak ste skúsili viacero prostriedkov a nič vám nezaberá, dajte šancu postreku Deltacaps 50 CS s veľmi rýchlou reakciou s dlhodobým účinkom.
- Medzi najvyhľadávanejšie výrobky patrí aj univerzálny insekticíd Effect, ktorý vyhubí okrem lezúceho hmyzu aj všetky druhy roztočov. Jeho výhodou je, že nezanecháva škvrny.
- Môžete použiť aj špeciálnu kriedu na mravce Ferdo Stop.
- Každý pozná Biolit na ničenie lezúceho hmyzu. Okrem mravcov zneškodní aj ploštice, šváby, švehly, skvory a iný lezúci hmyz. Nastriekajte ho na cesty hmyzu, skryté miesta, do štrbín na stenách a na všetky otvory - okná, dvere a pod. Biolit na mravce vás ochráni po dobu 4 týždňov.
Pasca na mravce
Ak hľadáte návnady, otrava na mravce Formitox Extra je skvelou voľbou. Dá sa použiť ako kryštalický prášok aj ako vodný roztok. Prášok nasypte na podložku a položte do mieste na predpokladaný výskyt hmyzu. Roztok zase nalejte do plytkých misiek z plastu alebo skla.
Jed na mravce
Mnoho ľudí nepozná mravčí bufet Loxiran. Ide o doplňovaciu dózu s prírodným insekticídom. Mravce ho milujú, rýchlo ho zanesú do mraveniska, ktoré vykynožia do 1 - 2 týždňov.
V našom e-shope máte k dispozícii veľmi široký sortiment prípravkov proti mravcom. Stačí len vyskúšať ten, ktorý vám sadne najlepšie.