24.11.2020
Ako uchovať úrodu počas zimy?
Je dobré miešať jablká s hruškami alebo nie? Na uskladnenie musí byť vhodne nachystaná samotná úroda a taktiež priestory. Úrodu treba ochrániť pred hmyzom, hlodavcami aj plesňami.
Príprava úrody pred uskladnením
-
Úrodu uskladňujeme až po prebierke a očistení. Aj keď ste zber neabsolvovali v sychravom, daždivom počasí, zelenina a ovocie potrebuje preschnúť – najlepšie na sčasti zastrešenom priestore (terasa, balkón).
-
Do prepraviek dávajte úrodu po jednom kuse – každý očistíte od lístia, od pôdy, pri koreňovej zelenine odrezávame vňať max. 2 cm nad rastovým vrcholom.
-
Poškodené, plesňou alebo hnilobou napadnuté kusy neuskladňujte – podľa ich stavu skôr zvážte domáce kompostovanie. Do spoločných prepraviek nepatrí zelenina s ovocím, ale ani skoré s neskorými odrodami, respektíve dozreté a nedozreté plody.
Špecifické uskladnenie hlúbovej zeleniny
Pozor na špecifickú prípravu napríklad hlúbovej zeleniny. Hlúb kapustových hlávok zrezávame počas zberu tesne nad povrchom pôdy. Pred uskladnením hlúb osušíme, necháme preschnúť a zabezpečíme mu optimálnu teplotu skladu okolo 0 °C. Kapustu ponechávame s tromi obalovými listami (ochranná funkcia). Hlávky pravidelne prekladáme a kontrolujeme, či nie sú napadnuté najčastejšími škodcami a chorobami kapustovej zeleniny.
Vhodné priestory pre dlhodobé zachovanie čerstvosti
Vhodným priestorom pre dlhodobé uskladnenie (do jari) sú exteriérové pivnice pod terénom, kde teplota neklesá pod 0 °C. V blízkosti úrody má byť zabezpečené odvetrávanie a možnosť členenia pivničných priestorov na samostatné časti. Úrodu preto umiestňujeme na drevené regály v plastových prepravkách so škárami.
Ako uskladniť zeleninu v dome alebo byte bez pivnice?
Každou sezónou sa však vynára problém, ako uskladniť zeleninu v dome / byte bez pivnice. Panelákové pivnice sú nevhodné pre svoje suché a svetlé prostredie. V suchých a tmavých priestoroch sa dobre darí uskladňovať cibuľu a cesnak. Ich čerstvosti prispieva nižšia teplota, môže ojedinele vystúpiť len tesne nad 0 °C.
Osvedčeným tipom v panelákových špajzách sú dvojvrstvové nádoby s pieskovou izoláciou. Piesok sa používa na ochranu pred stratou čerstvosti rôznej koreňovej zeleniny. V debničke ju preto zasypávame tesne pod rastový vrchol tenkou vrstvou ale vlhkého piesku.
Každou zimnou sezónou začíname s upratovaním a dezinfekciou pivníc. Používame roztok z haseného vápna. Pivnica má byť odvetrávaná cez komín, ale aj krátkym, nárazovým vetraním cez okná.
Alternatívne možnosti a nároky na uskladňovanie
Možné je napríklad dlhodobo uskladniť mrkvu v pohároch, mrazenú so soľou alebo nakrájanú na tenké tyčinky. Pri metóde s pohármi používame dobre umyté, osušené fľaštičky na zaváraniny. Medzi zeleninou v pohároch nechávame istú medzeru, pre dlhšiu trvácnosť môžeme použiť plátok chrenu. Fľaštičky nezatvárame.
Iným tipom je čistú a osušenú mrkvu nakrájať na hrubom strúhadle a vložiť do pohárov. Zeleninu osolíme. Takto môžeme skladovať mrkvu v chladničke po dobu 4 až 6 mesiacov. Na krátkodobé uskladnenie v chladničke odporúčame papriku, paradajky, cuketu a šalát. Surovú, na tyčinky nakrájanú koreňovú zeleninu je dobré zmraziť.
Prečo neuskladňovať zemiaky a jablká spolu?
V rovnakých prepravkách ani v dobre odvetrávanej pivnici spolu neuskladňujeme zemiaky a jablká. V závislosti od odrody jabĺk môže u niektorých dôjsť k zhorknutiu a rýchlejšej strate čerstvosti. Takisto v blízkosti zemiakov nemá byť ani mrkva. Zemiaky ukladáme na väčšie kopy, alebo do vyšších prepraviek.
Špeciálne uskladnenie hrušiek a jabĺk
Ovocie - hrušky a jablká môžu byť spolu, ale v prepravkách po jednej vrstve. V špajzách kontrolujeme, aby cesnak a cibuľa svojou výraznou arómou nezhoršili chuť ovocia. V bežných podmienkach je náročné dlhodobo uskladniť tekvicu. Potrebuje tmavé, teplejšie priestory s teplotou vzduchu okolo 10 °C.
Blanšírovanie ovocia a zeleniny
Skvelým tipom na záver je metóda blanšírovania a zamrazovania drobného ovocia, hrášku, brokolice či strukovín. Teplota však nesmie klesnúť pod -18 °C, po namočení vo vriacej vode musíme zeleninu a ovocie okamžite schladiť. Uložíme ich po menších dávkach do samostatných nádob. Touto metódou dokážeme uchovať takmer 90 % vitamínu A, C a D po dobu 6 a viac mesiacov.
Sušenie byliniek
Väčšinu byliniek možno dlhodobo uskladniť len sušením, nie zmrazovaním. Vzácne bylinky vám musia medzi prstami šušťať, až vtedy začnite s oddeľovaním (listy bez stoniek, semienka
bez drobných častí rastliny). Nedrvíme ich, uskladňujeme v dobre uzatvárateľných pohároch na tmavom a suchom mieste. Nezabúdame na štítok s označením názvu a dátumu uskladnenia - koreniny a čajové bylinky sa neuchovávajú dlhšie ako rok. Potom sú vhodné do kompostu alebo do domácich hnojivových roztokov.
Autor článku
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými