14.09.2020
Ako správne vysádzať a starať sa o vresy?
Vaša záhrada môže zažiariť v plnej kráse ešte v neskorú jeseň, a to vďaka krásnym a silne liečivým vresom. Tieto rastliny sú pôvodom z ázijských rašelinísk a močiarov. Majú pomerne slabé nároky na výživu, v našich podmienkach sa im darí nielen vo veľkých záhonoch. Úspešne vypestujete vres v kvetináči a neskôr ho môžete použiť na prípravu slávnostných dekorácií. Čo je pre vresy špecifické, vďaka čomu prospievajú a čo im naopak škodí? Aj o tom sa dočítate v nasledujúcom článku.
Ako rozpoznať vres obyčajný?
Vres obyčajný kvitne od konca leta do neskorej jesene. Dobre znáša prvé prízemné mrazy a vietor. Prekvitá drobnými zvončekmi v bujných koncových klasoch. Patrí medzi plazivé, vždyzelené rastliny, aj keď jeho ihlicovité listy začiatkom zimy menia farbu na jemne bronzovú až fialovú. Je veľmi nápaditý svojou farbou kvetov – od jemne ružovej, cez purpurovú až sýtočervenú. Dorastá do výšky max. 50 cm.
Rozdiel medzi vresom a vresovcom
Často sa zamieňa s vresovcami. Podobnosť pojmov vyplýva taktiež z ich rovnakej čeľade (vresovcovité), no zároveň patria k rozdielnym rodom. Zatiaľ čo vresy pomenúva grécky výraz calluna (skrášľovať), vresovce erica (zlomiť).
Vresovce sú oveľa krehkejšie, citlivejšie na zmeny stanovištia – vyhovuje im veľmi tienisté prostredie. Rozdielne je aj ich vegetačné obdobie - kvitnúť začínajú v zime, niektoré druhy až začiatkom jari.
Čo zohľadniť pred výsadbou a v spôsobe hnojenia?
Prirodzeným prostredím vresov (ale aj vresovcov) sú rašeliniská s dobre priepustnou pôdou s pH 5 až 6. Zaraďujeme ich medzi kyslomilné rastliny. Pre svoj zdravý vývoj potrebujú špeciálny substrát s minimálnym zastúpením vápnika a bohatým na rašelinu a piesok. Efektívny príjem živín im zabezpečíte kvapalným okysľovačom pôdy na rovnomerné rozvádzanie vody a základných mikroprvkov NPK v pomere 7:4:5. Vysádzajte ich buď na jar, alebo na jeseň, pričom pôdu dôkladne opracujete.
Výhodou je, ak si vres zakúpite v koreňovom bale v črepníku. Môžete ich takto vysádzať kedykoľvek, no preferujte skôr svetlé stanovište v blízkosti ihličnanov a azaliek.
Kvitnúce vresy presádzajte čo najskôr do kvetináčov s drenážou. Ideálny je pre ne substrát pre vresoviskovité rastliny alebo pre šampiňóny. Najviac však ocenia substrát, ktorý je zmesou rašeliny, kompostu, ornice a piesku. Odporúčame len mierne prihnojiť začiatkom jari špeciálnym hnojivom na azalky, rododendrony a iné kyslomilné rastliny. Občas im doprajte domácu organickú výživu z usadenín z kávy.
Čo musíte vedieť o pestovaní vresu
-
Sú citlivé na presádzanie a pri výsadbe na záhradách ťažšie znášajú okopávanie. Preto plochu zbavte buriny ešte pred umiestnením samotných rastlín.
-
Pri starostlivosti o vres akceptujte, že nepotrebujú častú a intenzívnu zálievku. V zime buďte viac opatrní vzhľadom na náchylnosť voči mrazom (niektorých druhov).
-
Strihanie vresov je vhodné až po odkvitnutí, výhonky skracujte o tretinu. Vhodný je aj omladzovací rez, a to každé tri roky.
Ak máte vres v kvetináči, musíte mu okrem odtoku prebytočnej vody zabezpečiť hlavne v zimných mesiacoch ochranu pred mrazom. Vhodné je obaliť netkanou textíliou alebo obložiť polystyrénom. Na povrch nezabudnite priložiť mulčovaciu drvenú kôru pre lepšie udržanie vlhkosti. Vres je vhodné pestovať aj na balkóne alebo si vytvoriť nádherné vresovisko.
Ako na skupinovú výsadbu vresov
-
Podľa nadväznosti na tradíciu írskych vresovísk im zabezpečte slnečné, vzdušné stanovište na silne kyslých a humóznych (vlhkých) pôdach
-
Dôležitá je farebná harmónia, súlad - na 1 m2 sa preto neodporúča viac než 15 rastlín s min. odstupom 25 a max. 50 cm. Rozhoduje výber druhov, či sa skôr zameriate na plazivé či samostatne stojace.
-
Pred výsadbou nech sú dosť nasiaknuté vodou a vždy ich umiestňujte hlbšie než boli v pôvodných črepníkoch
-
Odporúčané usporiadanie: základ – vres obyčajný a pleťový, na okrajoch - okrasné trávy, zakrpatené borovice a tuje, úzky stredný pás - okrasné mahónie a cezmíny
-
Vybavte ich geotextíliou za každého počasia a mulčovacou kôrou
Na záver dávame do pozornosti ich silné liečivé účinky v období kvitnutia – ako čajový výluh zo sušených kvetov sa odporúčajú pri problémoch so zadržiavaním vody v tele pre lepšie očistenie obličiek a močových ciest. Tak teda na naše zdravie a ich prosperitu!
Autor článku
![]() | Ako sa zbaviť medvedíkov v záhrade? | 27.05.2020 |
![]() | Rozmnožovanie malín: Viete, ako na to? | 14.09.2022 |
![]() | 5 darčekov pre záhradkára srdcom i dušou | 15.12.2020 |
![]() | Ako bezpečne pracovať s pesticídmi | 12.07.2021 |
Páčil sa Vám článok? Podeľte sa s ostatnými